Foto de portada: Enric / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0), retallada. Imatge d’arxiu d’agost del 2015: l’estació de Vilafranca del Penedès.
CCOO i UGT —amb la CGT, la Intersindical, el Sindicat de Llogateres i altres organitzacions— han convocat una vaga general de 24 hores el dimecres 11 de novembre del 2026 sota el lema «Salaris, habitatge, preus». Al Penedès arriba envoltada de dues jornades d’aturades de maquinistes de Renfe, el dimarts 10 i el dijous 12, que afecten l’R4, la línia de Rodalies que serveix Vilafranca i Sant Sadurní. A 5 de novembre no consta publicada l’ordre de serveis mínims i la vaga cau dos dies abans que comenci la campanya de les eleccions generals del 29 de novembre.
Les claus
- QuanDimecres 11 de novembre del 2026, 24 hores, a tot l’Estat. A més, aturades de maquinistes de Renfe el dimarts 10 (total) i el dijous 12 (parcials).
- Qui convocaCCOO i UGT, amb la CGT, la Intersindical, el Sindicat de Llogateres, la Confederación de Sindicatos de Inquilinas i altres organitzacions. Les aturades de l’R4 les convoca Semaf, el sindicat de maquinistes, per motius propis.
- Què demanenPujar salaris, reduir la jornada, millorar la salut laboral i acabar amb la precarietat; polítiques contra l’especulació de l’habitatge i control dels preus.
- L’R4 a Vilafranca70 parades en un dia feiner (35 per sentit, un tren cada 30 minuts, de les 05:23 a les 23:29), segons el fitxer d’horaris de Renfe del 5 de novembre.
- Serveis mínimsEls fixa la Generalitat per a Rodalies, autobusos, escoles i sanitat. A 5 de novembre no hem localitzat l’ordre; l’últim avís de vaga al web de Rodalies continua sent el del 29 d’octubre.
- Calendari electoralCampanya del 13 al 27 de novembre i eleccions generals el diumenge 29, segons el reial decret de convocatòria publicat al BOE el 6 d’octubre.
- Lloguer a Vilafranca724,50 €/mes de mitjana el 2025 (Incasòl), un 77,6 % més que el 2015; a Catalunya, un 54,5 %. Amb aquest lloguer, el pes supera el 40 % dels ingressos quan aquests són inferiors a 1.811 € nets al mes.
Què demanen els sindicats i qui convoca
El comunicat conjunt de CCOO i UGT del 7 d’octubre presenta la vaga com a resposta a l’especulació immobiliària i a una política empresarial que, segons els sindicats, aprofita el creixement econòmic per augmentar beneficis a costa dels salaris i trasllada els seus marges als preus. Per a «desbloquejar la negociació col·lectiva» demanen pujar salaris, reduir la jornada, millorar la salut de les persones treballadores i eradicar la precarietat; i demanen a les administracions polítiques que acabin amb l’especulació de l’habitatge i posin control a la deriva dels preus.
UGT afegeix que reclama una pujada del salari mínim del 7 % per al 2027 i recorda que l’IPC de setembre va ser del 4,9 %, el més alt des del febrer del 2023 (xifra de l’INE que cita el sindicat). UGT de Catalunya proposa reduir la jornada a 37,5 hores setmanals com a primer pas i avançar cap a les 32. CCOO resumeix la convocatòria en tres eixos: salaris, habitatge i preus.
Segons Ara, la convocatòria la va impulsar la Confederación de Sindicatos de Inquilinas i la donen suport CCOO, UGT, CGT, la Intersindical Alternativa de Catalunya i Acción Social de Solidaridad Obrera; és la primera vaga general a tot l’Estat des del 2012, sense comptar la del 2025 per Palestina que van convocar sindicats minoritaris. La data es va fixar el 7 d’octubre, dos dies després que el president del Govern convoqués eleccions anticipades (Reial decret 806/2026, de 5 d’octubre). El 19 d’octubre, segons Artículo 14, la convocatòria es va formalitzar davant del Ministeri de Treball.
La patronal CEOE ha criticat la convocatòria per considerar-la «electoral». El seu president, Antonio Garamendi, va anunciar el 19 d’octubre que la impugnaria per il·legal (Artículo 14); el 22 d’octubre, segons El Español i Demócrata, la CEOE va comunicar que no la recorrerà per avançat. Els sindicats defensen que l’objecte de la vaga és laboral i social: salaris, habitatge i preus.
Què es diu al Penedès
Segons RTV Vilafranca (5 de novembre), el secretari general d’UGT a les comarques del Penedès i el Garraf, Carles Teruel, sosté que la vaga «no només és un dret» sinó un acte de responsabilitat, que les administracions han d’impulsar polítiques d’accés a l’habitatge i que el seu sindicat es reuneix amb altres organitzacions perquè la convocatòria sigui massiva. Un militant del Sindicat de Llogateres de Vilafranca, Marc Vallès, qualifica d’insostenible la situació d’accés a l’habitatge i reclama mesures urgents.
La mateixa informació recull dades que atribueix a CCOO per a Catalunya: calen 10 salaris nets anuals per comprar un pis, el lloguer ha pujat un 56 % en deu anys i absorbeix més del 40 % del sou net. Més avall comprovem aquestes xifres amb dades oficials del Penedès. La Intersindical publica a més un directori de comitès de vaga que inclou un a Vilafranca (La Gueralda, carrer de Sant Ramon de Penyafort, 7), un altre a Sant Sadurní (Penedès Nord, intermunicipal) i un altre al Vendrell.
La nostra anàlisi
L’R4 a Vilafranca, tren a tren
Amb el fitxer d’horaris (GTFS) de Rodalies i Cercanías que Renfe va publicar el 5 de novembre hem comptat els trens d’un dimecres feiner: l’R4 para a Vilafranca 70 cops al dia, 35 en cada sentit, és a dir, un tren cada 30 minuts per sentit, entre les 05:23 i les 23:29. Els mateixos 70 trens paren també a Sant Sadurní.
El 29 d’octubre, amb la vaga de maquinistes, es van decretar per a Rodalies i Regionals serveis mínims del 66 % en hora punta (de 6.00 a 9.30 h i de 17.00 a 20.30 h) i del 33 % la resta del dia (Betevé). Si aquests percentatges s’apliquessin als horaris de Vilafranca, sortiria això (càlcul propi):
| Franja | Trens habituals | Amb el patró del 29-O |
|---|---|---|
| Hora punta (6.00-9.30 i 17.00-20.30) | 28 | 18,7 (≈19) |
| Resta del dia | 42 | 14,0 (≈14) |
| Total | 70 | 32,7 (≈33, el 47 %) |
És un exercici il·lustratiu, no una previsió: els serveis mínims del 10, 11 i 12 no s’han fixat i el percentatge s’aplica a tota la xarxa, no estació per estació. De fet, el 29-O el mínim va ser un sòl: Renfe va xifrar en un 6,3 % els trens de Rodalies suprimits fins a les 17.00 h (16 de 253, segons Betevé) i en un 26,6 % el seguiment de la vaga a les 18.00 h, mentre Semaf parlava d’un 100 % entre els maquinistes (EFE). Semaf ha convocat ara aturades pel incompliment de compromisos de seguretat ferroviària: total el dimarts 10 i parcials el dijous 12.
El lloguer a Vilafranca: què diuen les dades
L’habitatge és l’eix de la convocatòria. Amb les dades obertes de l’Incasòl (contractes de lloguer amb fiança dipositada) hem calculat el lloguer mitjà mensual a Vilafranca, Sant Sadurní i Catalunya (mitjana ponderada pel nombre de contractes dels municipis amb dada). Càlcul propi:
| €/mes de mitjana | 2015 | 2019 | 2024 | 2025 | 2015-2025 | 2019-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vilafranca | 407,92 | 562,01 | 666,74 | 724,50 | +77,6 % | +28,9 % |
| Sant Sadurní | 448,56 | 578,07 | 640,08 | 674,69 | +50,4 % | +16,7 % |
| Catalunya | 558,17 | 736,42 | 845,72 | 862,46 | +54,5 % | +17,1 % |
Les dades apunten en la mateixa direcció que l’argument sindical. En deu anys (2015-2025) el lloguer mitjà ha pujat un 77,6 % a Vilafranca i un 54,5 % a Catalunya, una xifra propera al 56 % que cita CCOO. A Sant Sadurní, el 50,4 %. Des del 2019, Vilafranca ha pujat un 28,9 %, davant el 17,1 % de Catalunya i el 16,7 % de Sant Sadurní. Tot i això, Vilafranca continua per sota de la mitjana catalana en euros: 724,50 davant de 862,46 (el 84 %; el 2015 era el 73 %).
Lloguer, preus i ingressos. Entre el 2019 i el 2024 el lloguer mitjà a Vilafranca va pujar un 18,6 % (de 562,01 a 666,74 €), el mateix que l’IPC acumulat del 2020 al 2024 (+18,6 %, INE) i més que la renda disponible mitjana per declaració (+14,9 %, AEAT), segons la nostra notícia sobre la renda a Vilafranca. El lloguer mitjà del 2024 equivalia al 29,4 % d’aquesta renda disponible (el 2019, el 28,5 %).
I el «més del 40 %»? Depèn de quant ingressis. Amb el lloguer mitjà del 2025 (724,50 €), el lloguer supera el 40 % dels teus ingressos si aquests són inferiors a 1.811 € nets al mes. Exemples (càlcul propi, no dades de la ciutat):
| Ingressos nets al mes | Pes del lloguer mitjà del 2025 (724,50 €) |
|---|---|
| 1.200 € | 60,4 % |
| 1.500 € | 48,3 % |
| 2.000 € | 36,2 % |
| 2.266,5 € (renda disponible mitjana de Vilafranca, 2024, entre 12) | 32,0 % |
| 3.000 € | 24,1 % |
On pesa més. Entre els municipis de l’Alt Penedès amb almenys 100 contractes el 2024, el lloguer mitjà equivalia al 29,4 % de la renda disponible mitjana a Vilafranca (787 contractes), al 29,0 % a Gelida (133) i al 26,1 % a Sant Sadurní (219). Els percentatges més alts de la comarca, 41,5 % a Olesa de Bonesvalls i 40,8 % a Olèrdola, es basen en només 9 i 22 contractes i no són fiables.
Salvedats. És un càlcul orientatiu: els ingressos mitjans per declaració inclouen pensions i altres rendes, i no equivalen al salari net d’una persona treballadora, que és el que cita CCOO; l’Incasòl només recull contractes amb fiança dipositada, i a Vilafranca el seu nombre va baixar de 911 el 2019 a 656 el 2025, sense que puguem dir per què. Al primer semestre del 2026 el lloguer mitjà a Vilafranca va ser de 698,44 € (364 contractes), un 3,6 % menys que la mitjana del 2025, i a Catalunya de 873,06 € (+1,2 %): un semestre no és una tendència. Com a context, l’Ajuntament construeix sis pisos de lloguer per a joves al carrer Ferran, a 400-450 € al mes.
Què pots fer
- Si viatges amb l’R4: mira el web i l’aplicació de Rodalies i els avisos de Renfe abans de sortir; els dies afectats són el dimarts 10, el dimecres 11 i el dijous 12.
- Si treballes: segons CCOO, l’empresa descomptarà a la nòmina de novembre el salari d’aquell dia i la part proporcional de les pagues extra i del descans setmanal; les vacances no es veuen afectades i un acomiadament per fer vaga seria nul.
- Si tens fills a l’escola o necessites un servei públic: espera l’ordre de serveis mínims del Departament d’Empresa i Treball (llistat de vagues amb serveis mínims) i consulta amb el centre o el CAP.
- Si vols participar o informar-te: els comitès de vaga de Vilafranca, Sant Sadurní i el Vendrell figuren al directori de la Intersindical.
El que encara no se sap
- Els serveis mínims del 10, 11 i 12. Els fixa la Generalitat per a Rodalies i Regionals, autobusos, escoles i sanitat, i el Govern per a l’alta velocitat i la llarga distància. A 5 de novembre no hem localitzat l’ordre ni un avís de Rodalies per a aquests dies (l’últim és el del 29 d’octubre).
- Si hi haurà algun acte al Penedès l’11. No hem localitzat una concentració o marxa a Vilafranca amb hora i lloc confirmats; si s’anuncia, ho afegirem aquí.
- Quants trens de l’R4 circularan de debò. Dependrà dels mínims que es fixin i del seguiment de les aturades; el 29-O Renfe i Semaf van donar xifres molt diferents.
- El seguiment de la vaga general. Els sindicats i la patronal solen donar xifres diferents; no hi ha dades fins que acabi la jornada.
Seguirem la jornada i actualitzarem aquesta informació quan es publiquin els serveis mínims. Més notícies de la ciutat a l’espai de Vilafranca del Penedès.
Fonts: RTV Vilafranca (05/11/2026); comunicado conjunto CCOO-UGT (07/10/2026); UGT (14/10/2026); UGT de Catalunya; CCOO; La Intersindical; Ara (07/10/2026); Artículo 14 (19/10/2026); El Español y Demócrata (22/10/2026); EFE (29/10/2026); Betevé (29/10/2026); BOE (06/10/2026); Departament d’Empresa i Treball y Rodalies (consultados el 05/11/2026); Renfe (GTFS) (05/11/2026); Incasòl; INE. Consultades el 5 de novembre del 2026.