Salta al contingut

Diumenge, 8 de novembre de 2026

ESCA
InfoPenedès
ESCA

Sant Sadurní: el lloguer puja un 4,9 % el primer semestre de 2026 i ja gairebé iguala el de Vilafranca, on baixa

Carrer residencial tranquil amb edificis de pedra i balcons, arbres de tardor i un turó amb vinyes al fons

El lloguer mitjà dels nous contractes a Sant Sadurní d'Anoia va ser de 674,26 euros al mes el primer semestre de 2026, un 4,9 % més que un any abans. A Vilafranca va baixar un 1,4 %, fins a 698,44 euros. El resultat és que la diferència entre els dos municipis s'ha reduït de 66 a només 24 euros. Ho hem calculat amb les dades obertes de l'Incasòl, actualitzades el 2 de novembre.

Les claus

  • Sant Sadurní674,26 €/mes de mitjana el gener-juny de 2026, un 4,9 % més que en el mateix període de 2025, amb 99 contractes.
  • Vilafranca698,44 €/mes, un 1,4 % menys, amb 364 contractes. No baixava en un primer semestre des del 2021.
  • Alt Penedès680,93 €/mes, un 0,7 % més.
  • Catalunya869,27 €/mes, un 3,4 % més.
  • DiferènciaVilafranca supera Sant Sadurní en 24,18 €, davant de 65,98 € fa un any.
  • CompteSón contractes nous amb fiança dipositada, no el que paguen tots els llogaters.

Què diuen les dades

L'Incasòl publica cada trimestre el lloguer mitjà dels contractes la fiança dels quals es diposita a la Generalitat. L'última actualització, del 2 de novembre, inclou ja el primer semestre de 2026. Amb aquestes dades per municipi i les de comarques i Catalunya hem comparat el gener-juny de cada any (càlcul propi):

Gener-juny20252026VariacióContractes 2026
Sant Sadurní642,56 €674,26 €+4,9 %99
Vilafranca708,54 €698,44 €−1,4 %364
Alt Penedès676,13 €680,93 €+0,7 %761
Catalunya840,92 €869,27 €+3,4 %54.528

Sant Sadurní puja més que la mitjana catalana i molt més que la comarca. Tot i així, continua sent més barat que Catalunya: el seu lloguer mitjà equival al 78 % del català.

La nostra anàlisi

Sant Sadurní atrapa Vilafranca. El primer semestre de 2025, llogar a Vilafranca costava de mitjana 65,98 euros més que a Sant Sadurní. Un any després, la diferència és de 24,18 euros. Les dues poblacions, connectades per l'R4, tenen avui preus de lloguer gairebé iguals.

Vilafranca frena. És la primera baixada de Vilafranca en un primer semestre des del 2021, quan va caure un 3,2 %. Entre el 2021 i el 2025 havia pujat cada any: un 8,3 %, un 9,0 %, un 3,7 % i un 7,4 %. Alhora, els contractes registrats van pujar un 14 %, de 319 a 364. Amb aquestes dades no es pot saber la causa: pot ser degut al tipus de pisos que es lloguen en cada període i no a una baixada real de preus.

Menys contractes a Sant Sadurní. El primer semestre es van registrar 99 contractes, davant de 105 el 2025 i 133 el 2019: una quarta part menys (−25,6 %). En el mateix període, el lloguer mitjà ha pujat un 16,5 % des del 2019, de 578,88 a 674,26 euros. A Vilafranca la pujada des del 2019 és més gran, del 25,8 %.

Gener-junySant SadurníContractesVilafrancaContractes
2019578,88 €133555,08 €451
2021593,37 €135538,88 €472
2023565,71 €130636,09 €475
2024639,42 €126659,87 €430
2025642,56 €105708,54 €319
2026674,26 €99698,44 €364

Trimestre a trimestre. El segon trimestre de 2026, Sant Sadurní va registrar 57 contractes amb una mitjana de 671,72 euros, un 2,9 % més que un any abans. La dada del primer trimestre (42 contractes) no apareix publicada. El màxim recent va ser l'últim trimestre de 2025, amb 723,97 euros.

Com llegir aquestes xifres

  1. Són contractes nous: la dada reflecteix els lloguers signats en el període, no el que paguen els qui ja viuen de lloguer.
  2. Mostres petites: a Sant Sadurní parlem d'uns 100 contractes per semestre. Uns quants pisos grans o petits poden moure la mitjana.
  3. Només amb fiança dipositada: els contractes que no dipositen la fiança a l'Incasòl no hi apareixen.
  4. Si busques pis: compara sempre amb aquestes mitjanes i consulta els tràmits i serveis d'habitatge al web de l'Ajuntament de Sant Sadurní.

El lloguer va ser un dels eixos de la vaga general de l'11 de novembre, on ja vam analitzar l'evolució dels últims deu anys a Vilafranca i Sant Sadurní.

El que encara no se sap

  • Per què baixa la mitjana de Vilafranca: l'Incasòl no publica la mida ni l'estat dels pisos llogats.
  • Què passarà el tercer trimestre: la dada de juliol-setembre es publicarà en una propera actualització.
  • Per què no es publica el primer trimestre de Sant Sadurní.

Seguirem les dades quan s'actualitzin. Més notícies de Sant Sadurní a la pàgina del municipi.

Fonts: Incasòl, lloguer per municipi i per àmbits supramunicipals (actualitzats el 02/11/2026, consulta del 08/11/2026). Càlculs d'InfoPenedès.

Font: Incasòl (datos abiertos de la Generalitat)

Articles relacionats

Deen Mazumder

Deen Mazumder és l'editor responsable d'InfoPenedès, el periòdic digital de Vilafranca del Penedès i Sant Sadurní d'Anoia. S'encarrega de la direcció editorial del mitjà i que cada notícia publicada segueixi els criteris de rigor i verificació de la redacció.

És també fundador de deen.pro, empresa dedicada al desenvolupament web i la tecnologia, i col·labora en altres projectes digitals com elijo.es.

Pots trobar-lo a LinkedIn.